رصد تربیتی

رصد تربیتی

فقط مشورت و ارتباط موثر وظیفه شما سرگروه محترم نیست بلکه رصد تربیتی نیز جزء وظایف شماست. نمی توان گفت ما در حال تربیت فردی هستیم ولی فقط هفته ای یکبار او را می بینیم و تمام. نه این که نشد تربیت.

11708986985879783553199806471141892199

اگر میخواهی تربیت را انجام دهی باید مدام با وی ارتباط داشته باشی. افرادی فکر می کنند تربیت یعنی هفته ای یکبار یا دوبار متربی خود را ببینند حال و اوضاع او را جویا شوند، مثلا از او بپرسند:«خوب درس می خوانی؟ نمازت را اول وقت خوانده ای؟ به پدر و مادر خود کمک میکنی؟ یا نبینم دیگر با فلان گروه بگردی که تو را خراب میکنند و روی تو تاثیر میگذارند» دیگر کار تربیت را انجام داده اند و او را تربیت می کنند. خیر، این گونه نیست. رصد تربیتی لازم است، حال سوال مطرح می شود که رصد تربیتی یعنی چه؟ باید بگویم ابتدا این نکته را بدانید که فرق دارد که شما در چه منطقه ای و با چه آداب و رسومی زندگی می کنید، گاهی ممکن است بعضی از پدر و مادرها این کار را به دخالت در کار آن ها مربوط دهند و پای متربی برای همیشه از تشکیلات شما بریده شود، پس دقت کنید. رصد تربیتی یعنی این که شما مدام از اوضاع و احوال متربی خود آگاه باشید. با چه کسانی رفت و آمد دارد، در خانواده اخلاق و رفتار او چگونه است، با چه دوستانی نشست و برخاست دارد، در فضای مدرسه چگونه اخلاق و رفتاری دارد، وضعیت تحصیلی او در چه حال است، میزان رضایت پدر و مادر از او چه میزان است. همه این ها را باید سرگروه بداند تا بتواند فعل تربیت را به درستی صرف کند.

رصد تربیتی را انجام دهید، با خانواده متربیان در ارتباط باشید(در ادامه مفصل به این بحث خواهیم پرداخت) با مدارس آنان ارتباط داشته باشید آن ها را مدام رصد نمایید تا بتوانید از کار خود نتیجه بگیرید و تربیت را به درستی انجام دهید.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *